Stresli Ortam Çocukları

Oğlum Emre 17 aylık oldu, çevresinde olup bitenin farkına varmaya, kendince ifade etmeye başladı. Bu dönemde çevresel faktörler onun gelişiminde önemli yer tutuyor biliyorum, özellikle duygusal ve fiziksel gelişiminde. Mesela okuduğum bir yazıda bu konuda yapılan bir araştırmadan söz ediyor. Araştırmada stresli bir ortamda büyüyen çocuklarda beynin duygusal bölümünün %25-30 daha küçük olduğu ileri sürülüyor.  Stresli ortamların dikkat yetersizliği ve hiper aktivite gibi gelişimsel problemlere de yol açtığı belirtiliyordu yazıda.

Peki stres nedir, nasıl bir güçtür ki çocuklarımız üzerinde böyle bir etki yapabiliyor?

Fazla uygulanan baskı, güç zihnimizde psikolojik etki yapıyor ve biz de buna stres diyoruz. Stres fazla baskı altında hissettiğimiz duygu aslında. Bu baskı kimi zaman iyi sonuçlar da doğurabiliyor elbet, sonuçta stres duygusu hiç var olmasa hayat anlamsız olabilirdi daha doğrusu heyecansız. Fakat öyle tip stres var ki o da bizi sağlığımızdan edebiliyor. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel dengemizi bozup, bedenimize çeşitli yollardan zarar verebiliyor. Kendimizi güçsüz, aciz, yetersiz hissedebilir, hayata küsebiliriz. Bu duyguları yenmek, stresi engellemek, onunla baş etmek tabi ki yine bizim elimizde.

  • Önce kabul edip, gerginliğimizin farkına varmalıyız. Netice de her şey ‘farkındalık’ ile başlıyor.
  • Bizi rahatsız eden, baskı altına alan her şeyden mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışmalıyız. Kaç kaç…
  • Bu ortamlardan uzaklaşmak hem bedenen hem de zihnen olmalı. Bütünsel detoks yöntemi 😉
  • Bunun da en güzel yolu, vücudunu ve ruhunu harekete geçirmekle olur. Hareket et iyi yaşa iyi yaşat…

Yürüyüş, koşu,yüzme, bisiklet, pilates, yoga ve sporun her branşı bunun için biçilmiş kaftan. Beynini boşaltabileceğin, bedenini zinde ve sağlıklı tutabileceğin bir araç spor. Stresle başa çıkabilmek için bu aracı kullanmanın yanı sıra  düzenli uyku, doğru beslenme, kahkaha atma ve hayattan keyif almaya çalışmak çok önemli. Çocuklar etrafında gülen suratlar görmek ister, asık değil.

Ebeveyn olmadan önce yalnızca kendimizi düşünürken, şimdi çocuğumuzu da düşünüyoruz. Hatta çoğu zaman normalde yapmayacağımız şeyi, onun için ya da onunla yapar oluyoruz.  Çok anne biliyorum bebekleri için klasik müzik dinlemeye başlayan. Biz de spor sever, sağlıklı ebeveynler olarak önce kendimiz sonra çocuğumuz için harekete geçmeli, onlara doğru rol model olmalıyız.

Denklem basit ;

Sağlıklı yaşayıp, spor yapan aileler mutlu olur, mutlu çocuklar yetiştirir.

 

Son Yazılar