İYİ Kİ VARIZ!

İnsan bir sürü hayaller kurar. Hele benim gibilerin bitmek tükenmek bilmeyen istekleri vardır. Uzun yıllar sadece kendi hayallerimi değil, sevdiğim insanların mutlu olması için onların da benden istedikleri tüm isteklerini yerine getirmeye çalıştım.

Böylece gün geçtikçe daha çok çalışan, daha çok koşturan ve kendini unutan bir kadın oldum. Sonra bir baktım, bedenim sinyaller veriyor. Kilo alıyorum, devamlı stresliyim… Bedenim bence bana tepki olarak bir sürü rahatsızlık ve alerji geliştirdi.

Anladım ki, bir şeyleri yanlış yapıyorum. Ve 30’lu yaşların ortasında bana iyi gelmeyenlerden vazgeçip, yerlerine bana iyi gelecekleri koymaya başladım. İlk televizyon izlemekten vazgeçtim, sonra sigaradan… Ardından asitli içeceklerden (günde bir litre asitli içecek içiyordum. Kahvaltım sigara ve bir bardak kolalı içecekten oluşuyordu) ve daha birçok şeyden…

Ancak en zorlandığım şey, etrafımdaki bana iyi gelmeyen, talepleri bitmeyen insanlardan vazgeçmek oldu. İnsan bir sürü bağımlılık geliştiriyor ama bunun farkında bile olmuyor. Devam eden hayat düzeni içinde her şey normal ve rutinin bir parçası gibi geliyor. Bir şeylerin farkına varmak için illa bir deneyim yaşamak gerekiyor. Bazen, “Bu şimdi benim başıma niye geldi?” dediği bir sürü şey için daha sonra, “İyi ki de böyle olmuş” diyor.

Benim de öyle oldu. Hayatımın zor bir döneminde etrafımdakilerin bana olan tutumları  onlardan daha kolay vazgeçmeme yardım etti. Bu benim için bir aydınlanma oldu ve bana iyi gelen, benim de onlara iyi geldiğim dostlarıma daha çok vakit geçirmeme imkân tanıdı.

Henüz istediğim kadar kendime iyi bakamıyorum ama geçmişle kıyasladığım zaman evet, elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Hayal ve isteklerimi yerine getirmem için bu bedene ihtiyacım var. Her sabah koşulsuz benimle uyanan, isteklerimi, emirlerimi harfiyen yerine getiren bu bedeni sevmek ve şımartmak birinci görevim.

Yarın sabah uyandığınızda “iyi ki varım” deyin sürekli çalışan bedeniniz için şükredip ona iltifat edin…

İyi ki varsınız, iyi ki varım. Bu dünyada eşi benzeri olmayan insanlarız…

İyi şeyler hep olur, yeter ki olmasına izin verin ve kendinize bakın.

 

Asuman Korugan

Recommended Posts