Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni Kaçırmayın

16386_SYFF_poster_2016_secilen

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'ni Kaçırmayın

18-20 Kasım 2106 tarihleri arasında 20 il/ilçede eş zamanlı olarak gerçekleşecek Festival, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi öncülüğünde surdurulebiliryasam.tv ve Sürdürülebilir Yaşam için Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile hayata geçiyor.

2008 yılından bu yana gerçekleşen Festival sürdürülebilirlik kavramını, görselin ve gerçeğin gücünden faydalanarak, içinde çözüm barındıran ilham verici belgeseller ile ortaya koyuyor. Belgeseller karşılaşılan sorunların aslında birer semptom olduğunu gösterirken, izleyicinin bunların kökenindeki gerçek sorunları anlamasını, sorunun aciz bir parçası olmaktan öteye geçip çözümün bir parçası olabileceklerini hatırlatmayı hedefliyor.

2016 film seçkisinde yer alan ve bütüncül bakış açısına sahip belgesellerde atık yönetiminden enerji üretimine, iklim değişikliğinden tarım uygulamalarına ve daha pek çok soruna dokunan değişim hikayeleri yer alıyor.

Festival ayrıca bu yıl iki yönetmeni de ağırlıyor; Racing to Zero (Hedef Sıfır) filminin yönetmeni Christopher Beaver ve Wings of Change (Değişimin Kanatları) filminin yönetmeni Tuvi Arbel.

Film seçkisinde ise bol ödüllü belgesel filmler yer alıyor:

Hedef Sıfır/Racing to Zero (Birçok önemli uluslar arası festival seçkisinde yer alan film Hindistan CMS Vatavaran 2015 Çevre Filmleri Festivali birincilik ödülü aldı)

Yarın /Demain(Birçok önemli uluslararası film festivali seçkisinde yer alan film, Fransa’da büyük gişe başarısı elde etti ve 2016 Cesar en iyi belgesel ödülü aldı)

Dünya Kadar Zaman/All the Time in the World(Birçok önemli uluslararası festivalde toplam 22 ödül: 9 izleyici ödülü, 4 en iyi film ödülü, 7 çevre ödülü, vb.)

Seçme Zamanı /Time to Choose (Oscar ödüllü yönetmen Charles Ferguson’un filmi)

Saraylar Diyarı /The Land of Many Palaces (Uluslararası birçok festivale katılmış ve ödül kazanmış belgesel, Moskova Belgesel Film Festivalinde en iyi yönetmen, Japonya’da IAFOR en iyi yeni belgesel ödülü, Roma Bağımsız Film Festivali’nde en iyi Uluslar arası belgesel ödülü)

E-Atık Felaketi / The E-Waste Tragedy (2015 Prix Italia’da uluslararası en iyi ortak yapım ödülü altın madalya, Brezilya 2015 Filmambiente mansiyon, Kolombiye Festiver 2014 jüri onur ödülü, NHK Japonya 2014 ikincilik ödülü)

Gölün Kızı / Daughter of the Lake (Toronto Planet in Focus Environmental Film Festival Mark Haslam Ödülü, İsveç Latinamerika i Fokus Film Festival izleyici ödülü, Uruguay Festival de Cine Documental Atlantidoc en iyi belgesel ödülü, vb. birçok ödül ve mansiyon)

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2016

Son Yazılar