Su Şişesi Çılgınlığı

Yeniden Kullanılabilir Bir Su Şişesi Seçmek İçin 7 Neden

 

Bir şişe su için ne kadar harcamak istersiniz? 10, 20, 30 … 1500 lira mı? Hayır, şaka değil. Tamamen kristallerle kaplı ve sınırlı sayıda S’well-Swarovski su şişesi aylık kiranın karşılığı olabilir. On beş yıl önce, su şişeleri izciler için olmazsa olmazdı ya da ormanda bir ay boyunca eğlenceli bir tatil için kalmayı düşünenler için vazgeçilmezdi.

 

Zamanda geriye dönüp giderken, su şişelerinin 60’lara, Nalgene’de üretilen kırılmaz şişenin dönemine, Rochester’da bir laboratuvarda oluşturduğu ve daha sonra oğlunun tüm izci birliğini donatan şirketin başkanı tarafından yapılan döneme kadar izleyebiliriz.

 

Hangi su şişesini seçtiğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

Bugün su şişesi bir trend ve yeni bir ivme yaşıyor. Sektörün büyümesi: 2015 yılında 7,4 milyar dolar olarak tahmin edildiği üzere 2024 yılına kadar 10,19 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bildiğiniz hemen hemen herkesin kullanabileceği en az bir şişe olması muhtemeldir ve ‘’su şişesi türlerine’’ bakarsanız ucuz, kenarsız şişelerden kablosuz hoparlörler ve ortam ışığı olan abartılı şişelere kadar bu nesnenin bir çok türünü bulabilirsiniz.

 

Untitled1

 

En iyi su şişesini nasıl seçerim?

Sınırsız sayıda var ama temelleri unutmayalım: sağlam, boyun çapı küçük, açılması kolay, yalıtkan, yıkanabilir ve zahmetsizce taşınabilecek kapasite ve ağırlıkta. Tasarımdan bahsetmiyorum bile. Belki de herkes umursamıyor, ama çoğu için önemli bir değişkeni temsil ediyor: En iyi su şişesi sadece işlevsel değil aynı zamanda estetik açıdan da güzel olandır.

En iyi su şişesini seçmeden önce, ne yapmak istediğinize net bir şekilde karar vermeniz gerekir. Sıcak veya soğuk içeceklerin taşınmasından açık hava etkinliklerine kadar her detayı düşünmek önemlidir.

 

Neden tekrar kullanılabilir bir su şişesi kullanıyorsunuz?

Bunu da merak ediyorduk ve su şişelerinin rönesansının çevre ile daha fazla ilgisi olduğunu keşfettik. (Sadece temel nedenlerden biri olmaktan öte).

 

 

  1. Çevre

Birleşmiş Milletler Raporu’na göre, okyanuslardan her yıl 8 milyon tondan fazla plastik çıkıyor. Bu oran, 2050 yılında denizdeki balıklardan daha çok plastikle karşılaşacağımız sonucunu doğuruyor. İtalya, kişi başı 192 litre su ile Avrupa’da en fazla şişelenmiş su tüketen ülke olarak, Avrupa ortalamasının iki katını elinde tutuyor. Böyle bir oran ile baktığımızda, sadece tek bir su şişesi kullanılarak plastik tüketimi büyük ölçüde azaltılabilir.

Türkiye’de ise yılda yaklaşık 3 milyon ton plastik ambalaj malzemesi üretiliyor. Bu da Türkiye’de yaşayan her bireyin yaklaşık 40 kg plastik ambalaj malzemesi kullanması demek.

 

Untitled2

 

 

  1. Zararlı maddeler

Plastik şişeler neden tekrar kullanılmamalıdır?

Sebeplerin çoğu – olumsuz etkileri hiç gösterilmemesine rağmen – içinde sıvı depoladığımız şişelerin yapıldığı bisfenol A (BPA) ve polietilen tereftalat (PET) ile ilgilidir. PET, içerdiği elementte bozulma ve yayılma eğilimindedir. Bu nedenle, yiyecekleri ısıtmak veya sıvı saklamak için tekrar kullanılması kesinlikle önerilmez.

 

  1. Bakterilerin Çoğalması:

Plastik şişelerin hepsi ilk kullanımdan sonra atılmalıdır, ikincil bir kullanım için üretimi amaçlanmamıştır. Bu nedenle, temizlenmesi kolay veya çizilmeye karşı dayanıklı olmaları beklenmez ve sonuç olarak bakteriler çoğalmaları için ideal yaşam alanlarını plastik şişelerde bulabilirler.

  1. Yardımseverlik:

Yeniden kullanılabilir su şişeleri üreten şirketler, sivil toplum kuruşlarına veya sürdürülebilirlik girişimlerine katkıda bulunur ve su şişesi alımından elde ettikleri gelirin bir bölümünü hayır kurumlarına bağışlar.

  1. Seyahat ve Spor:

Su şişesi, seyahat ve spor için ne kadar uygun?

Sadece ertesi gün için önceki gece su şişenizi doldurun ve su alabileceğiniz bir yer bulma kaygısı olmadan seyahatiniz esnasında bulduğunuz çeşmelerden şişenizi doldurun. Spor esnasında da her zaman yanınızda bulundurun.

 

  1. Hidrasyon:

Uygun bir diyet uygulamak istiyorsanız çok su içmek bir kuraldır. Bu anlamda, yanınızda bulundurduğunuz su şişesi vücudunuzun su ihtiyacını her an karşılamanıza yardımcı olur. Yeni nesil su şişeleri, sıvı seviyesini sürekli izleyen ve içme zamanı geldiğinde sinyal veren uygulamalar ile senkronize edilebilir.

 

  1. Estetik:

Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. Su şişesi, bir çanta veya ayakkabı gibi gösterilmesi için bir aksesuar haline gelmiştir. Şirketler, insanların sadece yüksek kalitede değil, aynı zamanda estetik açıdan hoş bir ürün için de premium bir fiyat ödemeye istekli olduklarını keşfetti. Ayrıca, insanlar sosyal medyada fotoğraf paylaşmayı veya sağlık aktivitelerini belgeleyen hikayeler çıkarmayı severler ve genellikle su şişeleri bu hikayelerin kahramanlardır. Uzun bir sürede olmaya devam edeceklerdir.

 

 

 

Son Yazılar