Uzun yola çıkmadan şuna bir bakın!

Uzun yolculuklara çıkmayı sevenler bazen vücutlarını yorabiliyor ve sonrasında kas ağrıları yaşayabiliyorlar. Kullanılan ulaşım aracı ne olursa olsun, uzun zaman boyunca hareketsiz kalınacağı için kaslar ağrır ve sindirim sistemi rahatsızlanır. Molalarda yapacağınız bazı asana duruşları ve esneme hareketleriyle ağrıları en aza indirebilirsiniz.

Göğsünüzü esnetin

Ayakta dururken (eğer yolculuk esnasında imkânınız varsa) ya da otururken ellerinizi arkanızda birleştirin ve göğsünüzü biraz öne getirin. Derin bir nefesle beraber omuzlarınızdan güç alırken, ellerinizle belinize nazik bir şekilde bastırın. Nefesinizi verirken omuzlarınızı gevşetin ve göğsünüzü sağa doğru hareket ettirin. Aynı hareketleri tekrar ederek bu sefer sol tarafınıza doğru esneyin.

Talasana

Dik bir şekilde ayakta dururken nefes alın ve ellerinizi yukarıya kaldırarak başınızın üstünde birleştirin. Avuç içleriniz gökyüzüne doğru bakıyor olsun, nefes vererek kollarınızı iyice dikleştirin. Omuzlarınızı fazla yukarda tutmamaya dikkat edin, böylece duruşu daha doğru yapmış olacaksınız. Oturma alanınız fazla küçükse (örneğin uçak gibi) bu duruşu oturarak da uygulayabilirsiniz. Bu hareketi yolculuk esnasında 4-5 kez tekrarlayın.

Yanları esnetin

Derin bir nefes alın ve ellerinizi tamamen yukarı kaldırın, sağ elinizle sol bileğinizi tutun. Göğsünüzü dikleştirin ve nefes verirken yanlamasına bir şekilde sola, ardından sağa doğru eğilin. Bu düzeni birkaç kez tekrarlayın.

Boynu esnetin

Sağ elinizle kafanızın sol yanını destekleyin ve kafanızı yavaşça sola doğru yatırın. Ardından aynı esneme hareketini sol elinizle başınızın sağ yanını destekleyerek yapın. Derin nefesler alıp vermeyi unutmayın.

Kalça ve ayak bileklerini esnetin

Dik bir şekilde dururken, koltuk, kapı vb. şeylerden güç alarak bir elinizle kendinizi destekleyin. Derin bir nefes alın, ayağınızı dizinizden kırarak arkaya doğru götürün ve boşta olan elinizle onu tutun. Fazla zorlamadan ayağınızı yukarı kaldırın ve nefesinizi verirken ayağınızı rahat bırakın.

Son Yazılar