Yeni yıla girerken kulağa küpe olacak 5 şey

Yeni yıl yeni beklentiler yeni umutlar diyoruz ama aslında beklenti ve umut etmekten başka bir şey yapmıyoruz. Yani harekete geçmiyoruz. İstediklerimiz için plan yapmıyoruz. Ya da planlarımız için çaba sarf etmiyoruz. Sonra yeni bir yılı daha bekliyoruz.  Ne yazık ki yıllarımız yeni yıl umutlarıyla harcanıp gidiyor. Umutsuzluğa kapılmak için birçok sebebimiz oldu şu günlerde daha iyi bir yaşam için harekete geçmeyi istiyor ve herkese de bu 5 maddeyi öneriyorum. Sayıların bir önemi olmasa da liste yapmak bir başlangıçtır unutmayın 🙂

shutterstock_495838759

Hadi şikayeti bırakıp şekil verelim

Önce bir düşün bu yıl neler kaybettin neler kazandın, nelerden vazgeçtin, ders aldın falan filan. Sonra şu anda olduğun insandan ne kadar memnunsun onu bir tart. Sonra da en yakınındakilere bak onlardan ne kadar beslendin onlarla ne paylaştın. Acılarımızı, mutsuzluklarımızı paylaşınca “best friend” olan insanlar bir yana, iyiyken yanında olanla bir yana… Teraziyi iyi tart ve şunu unutma ki en yakındakilerle birlikte şekillenirsin ve toplum da bu kadar küçük grupların etkisiyle şekillenir. İyi bir şey yaparken sadece kendini düşünme yeni yılda ilk hedefin bu olsun!

shutterstock_141982411

İstekleriniz için harekete geçin

Birçok şeyi istiyoruz ama iş icraata gelince parmak kımıldamıyor. Sonra bahaneler sıralanıyor, param yok, işim yok, yalnızım hayatımda biri yok. İşte tam da bu demek lazım harekete geçmek için. Dibi görmeden zirveye ulaşamazsın. Yalnızlık bulunmaz bir nimet birlerine bulaşmadan kendin olmayı başarmak ayrı bir meziyet. Bunu fırsata çevirmeyi bilirsen asıl sen’e ulaşmak da elinde. Şimdi isteklerine kavuşmak vakti plan yap, bozulursa bozulur vazgeçme, mücadele et! Unutma ki mücadeleyle ayakta kalabilirsin.

shutterstock_386861731

Önce sağlığına bak

Dua etmek rahatlatabilir ama şifa bulman için harekete geçmelisin. Sağlığın bozuksa düzeltmek için ne gerekiyorsa yap. Sen sağlıklı ol ki çevrendekilere de faydan olsun. Asla kendine acıma. Acımak en büyük engel ve bahan üretmek için birebirdir. Düzenli beslen, hareket et, pozitif düşün ama pembe bulutlarda yaşama var olmak farkında olmaktır. Bedeninin ipini el al tıp ki beynin gibi.

Yeni zevkler edin

Hiç müzik dinlemeyen, hiç kitap okumayan insanlar var. Aslında yoklar! Var olmak için deneyimlemek gerek; kitap okumadan, müzik dinlemeden deneyimleyeceğin her şey eksiktir. Hayal gücünden yoksun robotlar ordusuyla bir arada yaşamak çok zorsa al eline bir kitap oku farklı ol, farklı ol ki senin gibilerle bir araya gelecek ortamların olsun. Sosyalleş, dedikodu yerine sağlıklı konuşmalarla düşünme biçimini geliştir. Ve hiçbir zaman kibirlenip her şeyi bildiğini sanma! Daha çok yolun var unutma!

Paylaşmayı öğren

Bencillik canlıların özellikle de insanların genetiğinden geliyor, bunu biliyoruz da. Madem modern hayat diyip duruyoruz, ilkellikten uzaklaşıyoruz bari paylaşmayı da öğrenelim. Tek derdimiz türümüzün devamı olmasın. Başka türler, başka insanlar, farklı düşünceler, farklı fraksiyonlar bizi öldürmez bizi besler. Hepimizin birbirimizden öğrenecek çok şeyi var. Söz konusu birlik ve beraberlik değil söz konusu daha iyi bir yaşam olsun, aynı şeye inanmak mühim değil. Bir kediyle konuş, bir ağaca sarıl, dilini bilmediğin biriyle anlaşmaya çalış, işaret dili öğren, empati yap, ekmeğini bölüş, suyunu paylaş dünya senin etrafında dönmüyor, küçük mavi bir noktanın içinde yaşadığını unutma.

 

Bir de sevmeyi öğren artık!

Son Yazılar