Mükemmel Bir Ev-Fitness Tasarımı

Kelly Hoppen, tasarım endüstrisinin ön planında, 41 yılın üzerindeki tecrübesi ile dünyada en tanınmış ve en çok rağbet gören iç mekan tasarımcısı ve ürün tasarımcılarından bir tanesidir.
Kelly’nin dünya çapında tanınan ve gitgide gelişmekte olan stili, Doğu’yu Batı ile harmanlayan düz hatlar ve doğal tonlar; cezbedici sıcaklık ve gösterişli zenginliğin karışımı ile desteklenmiştir. Dünya genelindeki özel müşterilerinin evleri, yatları ve jetlerinde ve aynı zamanda otel, bar, restaurant, ofis ve gökdelenler de dahil olmak üzere ticari projelere damgasını vurmuştur.

“Özel wellnes alanını yaratmanın en iyi yolu; Ev-fitness salonunuzu kurmaktan geçer. Bu tasarım, egzersizleri daha cazip kılacaktır.”

Sağlık ve welness trendi yükseldiğinden bu yana bir evin iç tasarımında welness alanı bulundurmanın önemi artmıştır. Ev alanları ve dekor artık daha sağlıklı yaşam sürmemize yardımcı olmak üzere tasarlanmaktadır. Kelly Hoppen için; Welness’ın eve entegrasyonu komplike olmak zorunda değildir.

Wellness Alanlarının Temel Unsurları:

Evde mevcut spor salonlarının iç tasarımı -aydınlatma, renkler, dekorasyon ve akustik- seçtiğiniz ekipman kadar önemlidir. Bu unsurlar, dingin ve sakinleştirici; motive edici ve yüksek enerji tercihinize göre spesifik ihtiyaçlarınızı karşılayan bir alan yaratmanıza yardımcı olur.

kelly-hoppen-1

 

Aydınlatma:

Eğer alan konusunda kısıtlı iseniz; aydınlatma ve renk paletleri kilit noktadır. İdeal bir alan, aynı zamanda pencere ve kapı camlarından gelen ve ortamın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayan doğalfiltrelemeye sahiptir. Ancak, kolaylıkla daha yumuşak beyaz ampullerle ferah bir his veren beyaz duvarlar yaratabilirsiniz. Konforlu bir aydınlatma zorunluluktur çünkü mat egzersizleri sırasında gözünüze ışığın doğrudan gelmesini istemezsiniz. Bunun yerine yer seviyesinde yukarı doğru ışık veren aydınlatma kaynaklarını tercih etmelisiniz. En az bir duvarda ayna bulunmalıdır. Bu şekilde ne yaptığınızı ve doğru duruşu yapıp yapamadığınızı tam anlamıyla görebilirsiniz. Aynalar aynı zamanda göz yanılması ile alanı geniş gösterir.

Renkler:

Renklerin modumuz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Açık renkler sıcak bir ortam yaratmak için yardımcı olurken; parlak renkler odanın enerjisini arttırır ve kendi motivasyonunuzu yükseltmenizi sağlar. Aynı zamanda spesifik egzersiz stillerinizi değerlendirirken suni aydınlatma çok önemlidir. Bazı insanlar enerji sağlayan parlak, doğal ışık severken; bazıları da kısık ışık ve renkli tonları tercih ederler. Kısacası aydınlatmaya, modunuz karar vermelidir.

Dekor:

Eğer sıcak, dingin bir ortam tercih ediyorsanız bu ambiyansı artırmak için eğrelti otu ve bambu ağaçlarını ortama dahil edin. Bu sayede oksijen seviyesi yükselir ve odada ki hava temizlenir.

Eğlence:

Bazı insanlar egzersizleri sırasında onları motive etmek üzere bir parça eğlence isterler. Duvar üzerine bir TV koyabilir veya entegre TV ekranlı bir donanım yatırımı yapabilirsiniz. Evimde Netflix üzerinden TV ya da dizi seyretmek için kullandığım, hatta dahili kamerası ile Skype görüşmeleri yaptığım Technogym’in dijital ekran özelliğini barındıran Technogym Cross Personal ve Run Personal bulundurmaktayım. Biraz eğlence arıyorsanız; sizlere de tavsiye ederim.

Akustik:

Bir egzersiz sırasında kendinizi motive etmenin bir diğer yolu da müzik! Bu nedenle akustiğin mükemmel olması gerekir. Cross Personal’ım Dolby Surround hoparlörlerine entegre edildiğinden egzersizlerim sırasında entegre müzik uygulamasını kullanarak doğrudan ekipmandan en favori playlist’imi dinleyebilmekteyim. Müzik vazgeçilmeziniz ise; size de öneririm.

Ekipman:

Technogym Personal Line’ın en temel özelliği tasarımdır. Dünyaca tanınmış İtalyan mimar ve tasarımcı Antonio Citterio ile işbirliği içerisinde tasarlanmış bu ekipmanlar serisi, ev-spor salonu tasarlayacak birisi için en kesin çözümdür. Kullanılmadığı zaman da ortamınızda olması istenmeyen veya gizleme ihtiyacı duyduğunuz Personal Line, mobilyanıza ek bir parçaymış gibi doğal bir görünüm sergiler. Vücut egzersizleri için büyük çaplı ekipmanlara ihtiyacınız yoktur. Technogym’in Kinesis Personal‘i gibi çok yönlü bir ekipman küçük alanlarda çok fazla çeşitlilik sunar ve bu şekilde her gün farklı vücut egzersizlerini kolaylıkla yapmanızı sağlar. Aynı zamanda kullanılmadığında katlanarak bir ayna görünümü kazanır.

kelly-hoppen-2

 

Ev-Spor Salonu Tasarımı: Soru Ve Cevapları

Kendi ev-spor salonunuzu tasarlarken, başlangıç için faydalı olabileceğini düşündüğümüz soruları Kelly Hoppen’a sorduk;

Kendi ev spor salonunu tasarlarken kilit noktalar nelerdi?

Her sabah egzersiz yaparım. Güne bu şekilde başlamayı çok seviyorum. Bu sebeple ana egzersizlerimi yapabilmem için yeterli odaya sahip olmam gerekiyordu. Antrenörüm Efua Baker ile haftada iki ağırlık antrenmanı, Joslyn Thompson ile güçlendirme egzersizleri, Kamran Bedi ile Pilates yapmaktayız ve aynı zamanda da koşmaktayım. Bu sebeple tüm bunları yapabilmek için bana alan gerekiyordu. Konforlu aydınlatma kadar AV sistemi de benim için bir zorunluluk ve harika müzikler fitness için mühim.

Müşterilerinin evlerindeki spor salonlarını tasarlarken nelere dikkat edersin?

Her müşteri eşsiz olduğundan ve herkesin farklı bir çalışma stili bulunduğundan dikkate alınması gereken en önemli şey spor salonunu ne amaçlı kullanacaklarıdır. Çoğu insan kondisyon bisikletine, bir koşu bandına, bir zemin matına sahip olmak ister ancak egzersiz topu, bale barı, bir takım ağırlık, kürek aleti ve bunun gibi ekstralar için de alan olmalıdır. Eğer hevesli bir koşucu değilseniz; bir koşu bandı dahil etmenizin hiçbir anlamı yoktur. Öncelikle egzersizleriniz dans veya pilates tabanlı ise; daha geniş bir zemin alanına ihtiyacınız var demektir.

Technogym Personal Line’ı neden önerirsiniz? Diğer fitness ekipman markalarından onu ayıran nedir?

Kinesis Personal’i çok seviyorum, dayanıklılık çalışması için mükemmel. Spor salonu ekipmanı öncelikle fonksiyonel olmalıdır. Yani ebat gibi belirli şeylerden ödün vermemelidir. Ancak Technogym ekipmanının sevdiğim yönü hem estetik bir tasarımın, hem de ağırlığın mevcut olması. Evimde Technogym ekipmanlarının en sevdiğim yanı ayna özelliğine sahip olmaları ve bu şekilde optik bir ilüzyon yaratarak daha büyük parçaları olduğundan daha küçük göstermeleridir. Kısacası küçük bir alanda tasarlanan spor salonları için ideal.

Evlerinde kendi spor salonlarını yaratanlar için en önemli ipuçların neler?

Kendiniz için mükemmel bir spor salonu yaratmak amacındaysanız; ilk olarak orada ne yapacağınıza ve hangi ekipmana ihtiyaç duyduğunuza karar vermelisiniz. Zemin planını çizdiğinizde odanın ebatları hakkında pratik olun ve konforlu bir şekilde nasıl yerleştirebileceğinizi tasarlayın. Her şey birbirine yakın olursa egzersizden hoşnut kalmama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.Üstelik dar bir alanda pilates, yoga ve stretching için gerekli alanınız kalmayacaktır. Ayrıca alanınıza kişisel dokunuşlar yapmanız da çok önemli. Örneğin; özel bir fotoğraf ya da bir mum olabilir.

 

Kelly Hoppen

 

 

 

 

 

Son Yazılar