Lower Crossed Sendromu

Lower Crossed Sydrome (LCS) bir kassal dengesizlik sendromudur ve uzmanlar tarafından fark edilen oldukça tipik postüral değişikliklerle sonuçlanmaktadır. Ayrıca, Distal ya da Pelvik Crossed Sendromu olarak da tanımlanmaktadır.

LCS’da, dorsal taraftaki thoracolumbar ekstensörlerin gerginliği, iliopsoas ve rectus femoris in gerginliğiyle; Derin karın kaslarının zayıflığı, ventral gluteus maximus ve medius zayıflığı ile kesişir. Bu dengesizlik durumu özellikle L4-L5 ve L5-S1 segmentlerinde, Sİ eklem ve kalça ekleminde, eklem disfonksiyonu (bozukluğu) oluşturur.

 

LCS (1)

 

LCS, abdominal kaslarının ve kalça kaslarının zayıflığı ve gerginliğiyle, ayrıca arka gövde ekstensörlerinin ve kalça fleksörlerinin fazla hareketli olmasıyla karakterize olur. Bu kassal dengesizlik kombinasyonu, yaralanma riskini artıran ve bel bölgesi, pelvis ve kalça eklemlerinde fonksiyon bozukluğuna neden olan, stabil olmayan bir gövdeye sebep olmaktadır.

Genellikle postür zayıflığı, uzun oturuş pozisyonları ve omurganın core stabilizasyonunun zayıflığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır ve sportif performanslarda da düşüklüğe neden olabilmektedir.

Görülen spesifik postüral değişiklikler, anterior pelvik tilt, artan lumbar lordoz, lateral lumbar kayması, lateral bacak rotasyonu ve diz hiperekstansiyonudur. Lordoz derin ve kısa ise, dengesizlik ağırlıklı olarak pelvik kaslarında; lordoz daha sığ ve göğüs bölgesine kadar uzanıyorsa, dengesizlik ağırlıklı olarak gövde kaslarında görülmektedir.

Tipik bir Lower Crossed Syndrome’un bulguları aşağıda olduğu gibidir:

  • Dışa çıkık abdomen
  • Kavisli bel
  • Bükülmüş kalça
  • Kalça kaslarının eksikliği

 

 

Kaynak:

 

 

Son Yazılar