Üst Çapraz Sendromu

Üst Çapraz Sendromu (Upper Crossed)

 Upper crossed ya da Türkçesi ile üst çapraz sendromu, özellikle masa başı çalışan ve uzun süreler bilgisayara bakmak zorunda olan kişilerde görülen kassal dengesizlik sonucunda oluşan postüral bir bozulmadır. Üst çapraz sendromu aynı zamanda “proksimal ya da omuz kemeri çapraz sendromu” olarak da bilinir.

 Üst çapraz sendromunun oluşmasının nedeni üst trapezius ve levator scapula kasları ile pectoralis majör ve minör kaslarındaki kassal gerginliktir. Aynı zamanda derin servikal fleksör kasların ve orta ile alt trapezius kaslarının zayıflığı üst çapraz sendromunun oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan bu kassal dengesizlik özellikle atlanto-oksipital eklemde, omurganın C4-C5 segmentinde, servikotorasik eklemde, glenohumeral eklemde ve omurganın T4-T5 segmentinde eklem fonksiyonlarının zarar görmesine neden olur. Janda, omurgada meydana gelen bu stresin vertebraların yapısında değişikliklere neden olduğunu belirtmektedir (Janda 1988).

Untitled

Untitled2

 Antrenörler üst çapraz sendromu ile ilgili aşağıdaki kinetik zincir verilerini yakından izlemelidirler:

  • Bisiklet, koşu bandı ya da eliptik egzersiz aletlerinin kullanımı sırasında omuzlar ileri doğru durması ve başta ileri doğru bir çıkıntı olması kişide bu durumun göstergesidir.
  • Stepperlar ve koşu bandları üzerinde kişinin tutacakları tutup tutamamasına dikkat edilmelidir. Bu ekipmanlar da kişilerde upper crossed sendromuna neden olabilmektedir. Mümkünse bu ekipmanlar tercih edilmemelidir.
  • Televizyonun bulunduğu ortamlar da televizyonu hafif yüksek bir yere koymak ve yukarı doğru bakarak televizyonu izlemek postürün düzelmesine yardımcı olmaktadır (NASM-Essentials of Personal Fitness Training).

 

 

Untitled3 Untitled4

 

 

 

 

Son Yazılar