Çocuğumla Yoga

Ben çocuğum olmadan bir saat bile geçirmek istemiyorum diyebilirsin ve bunda sonuna kadar haklısın! Sana çocuğunla yoga yapmayı teklif ediyorum!

Farkındayım, hemen kafanda deli sorular oluştu. 1 saat değil, 2 dakika yerinde duramayan bir varlıktan söz ediyoruz.

O zaman güzel haber, bununla nasıl baş edeceğini ve çocuk yogası ile ilgili kaynaklara nasıl ulaşacağını bu yazıda anlatıyor olacağım.

 

Neden çocuğumla yoga yapmalıyım?

 

  • İletişim kurmanın en sağlıklı yolu karşındaki kişiyle aynı şartlarda ve mümkünse dokunacak mesafede olmaktır. Yoga yaparken matın üzerinde çocuğunla direkt göz teması kurabileceğin bir konumda iletişime geçebilirsin. Matın üzerinde ebeveynlik sıfatını bir yana atar, ona boy farkından dolayı hep mecbur olarak baktığın açıdan bakmazsın. Yeni sıfatın “yogini anne, yogi baba veya yoga arkadaşım”dır.

 

  • Hareketleri anlatırken veya gösterirken sana sorduğu sorular ve bu sorulara vereceğin cevaplar sosyal ortamda çocuk için belirleyici iletişim biçimleri kurar.

 

  • Çocuk bedeni yogayla sağlıklı ve sağlam bir zeminde gelişmiş olur.

 

  • Zihinsel gelişimi için destekleyicidir.

 

  • Yoga sonrası meditasyonlar hayal gücünü ve yaratıcılığını artırır.

 

  • Dersleri için gerekli olan odaklanmayı kuvvetlendirir.

 

  • Çocuk yoga pratiğinde yaptığımız nefes egzersizlerini, derse başlama oyunlarını gündelik hayatında da hayata geçirir. Ders çalışmaya başlamadan önce meditasyon için kapanan gözleri, kalbin önünde birleşen elleri görmek mucize gibidir. Yoğun okul gününden sonra Şavasana duruşunda (yogada son dinlenme pozudur) salonda gözleri kapalı yerde yatan çocuğunuzu görmek paha biçilemezdir. Ne yaptığınızı sorduğunuzda ise; büyük bir bilgelikle “Ben bir yogiyim” diyecektir.

 

  • Çocuk bedeni yoğrulmaya hazır bir hamur kıvamında olmasa da, yetişkinlere göre çok esnektir ve onu izlemek senin kendi yoga pratiğini besler.

 

Kaynaklar :

 

  • Uluslar arası kaynak olarak öncelikli cosmickids.comadresini öneriyorum. Jaime’nin küçük ekibiyle çocuklar için nasıl bir dünya yarattığına hikayemiz kısmından detaylı bakabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz online kurs imkanı sunuluyor, üstelik tek şart çocuğunuza yoga öğretmeye istekli olmak. Toplam 1 saatlik 3 ayrı videoyu mailinize gönderiyorlar ve isterseniz kursun devamını satın alabiliyorsunuz ve tüm gelir yeni yoga maceralarını YouTube kanallarında yayınlamak için kullanılıyor. http://www.cosmickids.com/learn

 

 

Tabii ki en sağlıklısı çocuk yogası eğitimlerine katılmak. Bir sonra ki yazıda çocuk yogası ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşıyor olacağım. Birlikte ağız dolusu güler, güzel şeyler öğreniriz.

 

(Çocuk bedeni yogayla sağlıklı ve sağlam bir zeminde gelişmiş olur. Zihinsel gelişimi için destekleyicidir.)

 

 

Son Yazılar