SAVAŞMAK MI ? KAÇMAK MI ?

shutterstock_527869903Yüzyıllar önce hayatta kalabilme mücadelesi ile birlikte , duyularımız bizi savaşmak veya kaçmak için hazırladı.Bugün geliştirdiğimiz bu reflex, bizim için sportif aktivitelerde uygulanabilir bir hayatta kalma iç güdüsü olmuştur.Özellikle son dönemlerde çok popüler olan Bungee Jumping, Zorbing, Skydiving gibi adrenalin seviyesinin zirve yaptığı extrem sporlarda…

‘Adrenalin’ diğer bir adıyla epinefrin böbrek üstü bezlerinin içinde salgılanan mucizevi bir hormondur.Amacı ; kuvvetli – ani eylemlerde, stresli zamanlarda, heyecan ve korku ile birlikte ortaya çıkarak bize ‘harekete hazırlan’ komutunu vermektir.Tabii ki bahsettiğimiz bu stres ,günlük hayatta çok sık karşılaştığımız, bizi olumsuz yönde etkileyen türde bir stres değil , pozitif anlamda ivmelendiren ve iyi hissetmemizi sağlayan bir stres şeklidir.

Kadınlarda ve erkeklerde hemen hemen benzer miktarlarda üretilen adrenalin , egzersiz sırasında veya extrem bir spor aktivitesi esnasında vücutta devreye girmesi ile birlikte , kalp hızını, kan basıncını arttırarak  kanın büyük kaslara pompalanmasını sağlayarak, kasların tepki yeteneğini arttırır.İrisi (göz bebeği içerisinde ki siyah nokta) genişleterek odaklanmanın maximuma gelmesini, merkezi sinir sisteminin uyarılması ile gelişmiş bir dikkat yeteneği  kazandırır.

Beden artık dışarıdan gelecek her uyarıya karşı alarm durumundadır. Farkında olmadan ekstra bir güç,aşırı bir güven ve cesaret duygusu çıkagelir.Devamında ise başarmanın verdiği inanılmaz,anlatılamaz sadece yaşanılabilir bir mutluluk hissi…Sizce de müthiş değil mi?

Gerçekleştirilen aktivitenin bize yüklediği stres seviyesi ne kadar yüksek olursa , salgılanacak adrenalin düzeyide buna göre değişiklik gösterecektir.Bir duvar tırmanışı ile skydiving arasında ki adrenalin hissiyatında sizde tahmin edebilirsiniz ki büyük oranda bir fark olacaktır.Bilinmesi gereken önemli bir konu da , bu kadar olumlu,harika hissettiren  ve mükemmel etkileri olan bir hormonun etkisinin çok da uzun sürmesini beklememek.Yaptığınız işin stres etkisine göre belki birkaç dakika veya saat ile sınırlı kalacaktır. Bu sınırlılığın size yetmediği ve sürekli o heyecanı yaşamak istediğiniz noktada da kendinizi  ‘adrenalin bağımlılığı ‘ dediğimiz problemin içerisinde bulabilirsiniz.

Bağımlılık kelimesinden de tahmin edileceği gibi ,bu pozitif hissiyat isteğini sürekli yaşamak dışında bedenimiz üzerinde de getireceği bir çok olumsuz durum mevcut.B u yüzden kararında yapmakta fayda olacaktır.

Vermiş olduğum bu bilgiler adrenalin hormonunu anlatmanın sadece ufak bir kısmıydı. Belki de bir kısmını biraz eğlenceli bir aktivite ile live yaşayıp tecrübe etmek hoş olmaz mıydı?

Son Yazılar