Amaç harekettir Kas Değil…

Günümüzde ‘ağırlık makinaları’ olarak da bilinen izotonik kuvvet makinaları fitness merkezleri ve health club’ ların vazgeçilmezlerindendir. Bu makinalar ile kişiler, temelinde kasın kısalması ve uzaması yer alan izotonik kuvvet egzersizleri (dinamik egzersiz) yaparlar. İzotonik kuvvet çalışmaları, diğer başka ağırlık ekipmanlarının kullanılmasıyla veya sadece vücut ağırlığıyla da yapılabilse de bu makinalar ile çalışmanın ayrıcalıkları vardır.

Dumbell, bar gibi serbest ağırlıklarla yapılan kuvvet egzersizleri ve vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler, egzersize yeni başlayan kişiler için oldukça zordur. Çünkü bu kişiler genellikle, serbest ağırlık ile egzersiz yapacak denge ve koordinasyona sahip olmadıkları gibi kendi vücut ağırlıkları ile egzersiz yapacak kuvvete de sahip değildirler. Bu nedenle, izotonik kuvvet makinaları egzersizlerin daha kolay yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

Teknolojinin gelişmesi, çoğu şeyi olduğu gibi izotonik kuvvet makinalarını da doğrudan etkilemektedir. Bu tür makinaları üreten firmalar, uzman fitness eğitmenleri ve makina mühendisleri ile birlikte çalışarak, egzersizlerin en doğru ve güvenli şekilde yapılmasını amaçlamaktadır. Bu makinalar ile kuvvetin doğrultusu, yönü ve değerini değiştirilebildiği için egzersiz daha çeşitli ve kolay hale gelmekte, bütün kas grupları çalıştırılabilmektedir.

İzotonik makinalar kişilere hareketi doğru yapmayı öğretir ve hareketin yanlış yapılma olasılığını en aza indirir. Ayrıca, makinaların üzerinde kullanımına ilişkin talimat ve resimlerin bulunması da önemli bir kolaylıktır. Böylece, kişiler yapacakları egzersizlere daha çabuk alışırlar.

İzotonik kuvvet makinaları sanıldığının aksine sadece vücut geliştirmek isteyen kişiler veya profesyonel sporcular için değil, aynı zamanda egzersize yeni başlayan kişiler için de oldukça önemlidir. Özetle, daha önce kuvvet egzersizleri yapmayan kişiler için uyum programlarında öncelikle izotonik kuvvet makinaları tercih edilmelidir. Amaç harekettir Kas Değil…

technogym

Son Yazılar