ANANAS MUCİZESİ

Son zamanlarda her haliyle yanımızda bulundurduğumuz ananasın faydaları saymakla bitmiyor. Biz okuyunca şok olduk! Sıra sizde…

Ananas, özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri’nde yetişiyor. Sıcak, nemli ve yağış alan bölgelerin meyvesi olan ananasın faydaları ise yukarıda da belirttiğimiz gibi bitmiyor! %85’i su olan ve kalorisi düşük ananas, içerdiği C Vitamini, folik asit, bromelain ve lif bakımından zengin bir meyvedir. Aynı zamanda içerdiği vitaminleri ile de bağışıklık sisteminin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını desteklemektedir.

 

ananas1

 

1 Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor:

Ananas; içerdiği potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve tiamin ile farklı vitamin kaynakları sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerji, güç ve direnci karşılıyor. Özellikle C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği bromelain enzimiyle bağışıklık sistemini koruyor ve vücut direncinin güçlenmesini sağlıyor.

 

2 Sindirim Sisteminin Dostu:

Bromelain (protein parçalayıcı bir enzimdir ve sindirime yardımcıdır), yiyeceklerdeki proteini çözme özelliğine sahipken, bu özelliği etin sindirilmesine de yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin en iyi dostlarından biri olan ananas, bu özelliği ile bağırsak florasının doğru çalışmasına da yardımcı oluyor. Zengin bir lif kaynağı olması sebebiyle de sindirim sürecini hızlandırır ve rahatlatır.

 

ananas2 

 

3 Kilo Kontrolü ve Yağ Yakımına Yardımcı:

Sindirimi kolaylaştıran ananas, yağ yakımının da en büyük destekçisidir. Kilo kontrolü, diyet ya da spor yapan kimselerin yanından ananası ayırmama sebeplerinden biri de bu.

 

4 Kanser Tedavisine Yardımcı:

İçeriğindeki kolajen, tümör saldırısına karşı bir engel oluştururken; tümör bölgesinden kanserli hücrelerin yayılmasını engeller.

 

ananas3

5 Kalp Hastalıklarını Önleyici:

 Ananas, iyileştirici olma özelliği ile hasar görmüş olan hücreleri iyileştirmede önemli rol oynar. Burada etkin maddemiz yine bromelaindir.

 

6 Fiziksel Yaralanmada Tedavi Sürecini Hızlandırır:

 Burada da etkin maddemiz tabii ki yine bromelaindir.

 ananas4

 7 Cilt, Saç ve Tırnak Bakımı:

 Bünyesinde bulundurduğu kalsiyum ile saç, tırnak ve cilt bakımını kusursuz bir şekilde gerçekleştirir.

Recommended Posts