AYURVEDA VE BESLENME

Ayurveda, kökleri Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5.000 yıllık doğal şifa sistemidir. İnsanoğlunun dengede ve zinde kalmasını sağlayan bilgelikler bütünüdür.

Ayurveda’nın kelime anlamı Sanskritçe’de ‘Yaşam Bilimi’ anlamına gelmektedir.

Ayurveda’nın yani Yaşam Bilimi’nin temel hedefiöncelikle kişinin ideal bünye tipini tespit etmek (dosha’sını) ve herhangibir dengesizlik durumunda, dengesizliğin haberini veren belirtilerin kaynağını bularak, dengenin tekrar kurulması üzere geniş kapsamlı önerilerde bulunmaktır.

Ayurvedik Bilimi’ne göre insanoğlu 3 ana bedenden oluşmaktadır: Zihinsel beden, fiziksel beden ve ruhsal beden. Üç bedenimizde birbirinin içine geçmiş halde, sürekli bir enerji ve bilgi alışverişi içindedir.

Bazen fiziksel bedenimiz çok sağlıklıyken; zihinsel kargaşa, psikolojik çöküntüler ya da ruhsal problemler ortaya çıkabilecek sorunlardır. Durum böyle olunca Ayurveda’ya göre denge kavramı ortadan kalkmaktadır. Bu gibi durumlarda üç ana bedenimize de özen göstermeli ve tüm bedenlerimize denge getirecek gündelik rutinler için hayatımızda yer açmalıyız.

Sadece hastalık iyileştirme sisteminden ibaret olmayan Ayurveda için “Önleyici Tıp” ya da “Koruyucu Tıp” tabirleri de kullanılmaktadır.

Ayurveda Hindistan’daki yabancı işgali yıllarında her ne kadar unutturulmaya çalışılmış olsa da, şu anda hem doğduğu ülkede, hem de bütün dünyada büyük bir uyanış yaşamaktadır. Hem Tibet Tıbbı, hem de geleneksel Çin Tıbbı köken olarak Ayurveda’ya dayanmaktadır. Antik Yunan Tıbbı da binlerce yıl önce yazılmış olan Klasik Ayurvedik Tıp metinlerinde kullanılmış birçok kavramı içermektedir.

Kısacası Ayurveda, yaşam kalitemizi yükselterek daha mutlu, daha huzurlu ve daha tatminkar olmamızı sağlayan etkileri barındırır.

Ayurvedik Beslenme tarzına geldiğimizde ise; modern beslenme prensipleri ve Ayurvedik Beslenme arasında kesin bir ayrım bulunur.

Ayurveda besinlerin doğasını, hazırlanma şeklini, tadını, ölçüsünü ve kalitesini ön planda tutar. Bunların yanı sıra kişilerin bünye tiplerini, sindirim sistemi çalışma eğilimlerini ve birbiri ile tüketilen besin kombinasyonlarını da önemle göz önünde bulundurur.

Bu beslenme şeklinde besinler 6 tat grubuna göre ayrılır. Bu tat grupları, Batı mutfağından bildiğimiz tatlı, tuzlu, acı ve ekşi yerine daha geniş bir yelpazeye ayrılmış gruplardır ve farklı elementlerden oluşmaktadırlar.

Ayurvedik Beden Tipinizi ve sindirim sistemi çalışma eğiliminizi bilerek, başta enterik sinir sistemi olmak üzere, merkeszi sinir sistemi, bağışıklık sistemi, hormonal sistem ve fizyolojinizdeki tüm sistemlerin zincirleme reaksiyonla çok daha randımanlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Recommended Posts